دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
بازدیدکننده گرامی! حضور جنابعالی را در پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند گرامی می داریم و از شما تقاضا داریم هر گونه پیشنهاد خود را در منو ارتباط با ما مطرح فرمایید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر خود را در خصوص این سایت مطرح نمایید؟

مفید و حاوی مطالب جالب است.
بعضی از مطالب آن کاراست.
مطالب قابل استفاده آن کم است.
نظر خاصی ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 29216
 بازدید امروز : 61
 کل بازدید : 417728
 بازدیدکنندگان آنلاين : 13
 زمان بازدید : 1.2500
ساعت
اخبار > رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان فقدان ایران شناس شهیر بانو سویمه غنی اوا را به خانواده آن مرحوم ، شاگردان و جامعه علمی و دانشگاهی ازبکستان تسلیت می گوید


  چاپ        ارسال به دوست

پروفسور سویمه غنی اوا ایران شناس بزرگ ازبکستان روز شنبه دهم شهریور 97 رخ در نقاب خاک کشید

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان فقدان ایران شناس شهیر بانو سویمه غنی اوا را به خانواده آن مرحوم ، شاگردان و جامعه علمی و دانشگاهی ازبکستان تسلیت می گوید

سویمه غنی اوا در سال 1932 در شهر تاشکند به دنیا آمد. در سال 1953 از دانشگاه دولتی آسیای میانه دانشکده خاورشناسی در رشتۀ تخصصی زبان و ادبیات فارسی فارغ التحصیل شد. از سال 1956 تا آخر عمر در پژوهشگاه زبان و ادببات ازبکی فرهنگستان علوم ازبکستان، در دانشسرای موسیقی (کنسرواتور) تاشکند، در دانشگاه  دولتی خاورشناسی تاشکند مشغول مطالعات و پژوهش های علمی و تحقیقاتی و تدریس  بود. 

این دانشمند نامی  در زمینۀ  ادبیات ، متن شناسی ، ترجمه بیش از 20 کتاب، افزون بر 300 مقالۀ علمی و تقریض در کارنامه علمی خود دارد.

وی رسائل شاعر، متفکر و اندیشمند بزرگ امیرعلیشیر نوائی را به حروف سریلیک تبدیل نموده و منتشر نمود و به همت و تصحیح این دانشمند متن علمی و انتقادی رسالۀ علیشیر نوائی «مجالس النفایس» منتشر گردید. دست خط علیشیر نوائی را با کمک و مساعدت سفارت ج م . ا ایران در تاشکند به علاقندان آثار نوایی تقدیم کرد.

سویمه غنیوا در تهیه و چاپ مجموعۀ کامل آثار علیشیر نوائی (20 جلد)خدمات شایانی داشت .    

  با تصحیح نامبرده در این مجموعه رسائل نوائی: «مجالس النفایس»، «محبوب القلوب»، «منشات»، «وقفیه»، «خمسه المتحیرین«، «حالات سید حسن اردشیر»، «نظر الجواهر»، «محاکمه اللغتین» و سایر رسایل نوایئ با تعلیقات، و ترجمه های به زبان ازبکی منتشر شد. پژوهش های علمی روی  میراث علیشیر نوائی بخش عمده و اساسی آثار سرکار خانم سویمه غنیوا را تشکیل داد.

    بخاطر خدمات شایان علمی سویمه غنی اوا جوایز دولتی ازبکستان، مانند نشان «احترام ملت«(سال 1999)، نشان «بابت خدمات شایسته»(سال 2008) را در یافت کرد. مشمول جایزه دولتی ابو ریحان بیرونی،  عالی ترین نشان و عنوان ازبکستان «ستارۀ طلا» و عنوان بالاترین عنوان « قهرمان ازبکستان » را دریافت نمود.

    روز 1 سپتامبر سال 2018 (برابر با 10 شهریور ماه 1397 در قبرستان شخصیتهای برجسته ی ازبکستان  (چغتای ) تاشکند به خاک سپرده شد.     

سویمه غنی اوا در کنفرانس های بین المللی کشورهای مختلف جهان از جمله :  انگلستان، روسیه، ایران، ترکیه،  افغانستان، تاجیکستان، قزاقستان، فرانسه و غیره شرکت کرد.

 

 


١٤:٠٢ - 1397/06/12    /    شماره : ٧١١٨٢٧    /    تعداد نمایش : ٦٨خروج
پیوندها

خبرگزاري قرآني ايران

جاذبه های گردشگری ایران

آموزش آنلاین زبان فارسی

مردان بزرگ موسیقی سنتی ایران

بانک اطلاعات نسخ خطی

دانشگاه های ایران

بسترهاي پژوهشي پزشكي نياكان

روزنامه های ایران