پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧
بازدیدکننده گرامی! حضور جنابعالی را در پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند گرامی می داریم و از شما تقاضا داریم هر گونه پیشنهاد خود را در منو ارتباط با ما مطرح فرمایید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر خود را در خصوص این سایت مطرح نمایید؟

مفید و حاوی مطالب جالب است.
بعضی از مطالب آن کاراست.
مطالب قابل استفاده آن کم است.
نظر خاصی ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 29470
 بازدید امروز : 14
 کل بازدید : 420072
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.2187
ساعت
اخبار > برگزاری 577 مین سالگرد تولد علیشیر نوایی با حضور پژوهشگرانی از ده کشور جهان در ازبکستان


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش همایش علیشیر نوایی

برگزاری 577 مین سالگرد تولد علیشیر نوایی با حضور پژوهشگرانی از ده کشور جهان در ازبکستان

برگزاری 577 مین سالگرد تولد علیشیر نوایی با حضور پژوهشگرانی از ده کشور جهان در ازبکستان

 و انتخاب دکتر ابراهیم خدایار به عنوان شهروند افتخاری شهر نوایی ازبکستان

577مین سالگرد همایش بین‏المللی امیر علیشر نوایی در تاریخ 6-7 فوریه 2018 مطابق با 17-18 بهمن 1396در استان نوایی ازبکستان برگزار شد. در این همایش پژوهشگرانی از ده کشور جهان در کنار محققان ازبک مقالات خود را دربارۀ نوایی قرائت کردند. ابراهیم خدایار، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس و رایزن فرهنگی پیشین ج.ا.ایران در ازبکستان و تاجیکستان نیز در این همایش شرکت و دربارۀ بنیادهای نظری یوگنی ادواردویچ برتلس (1890-1957م)، در تألیف جستار پژوهشی «نوایی و عطار (1928م)» سخنرانی کرد.

خدایار در بخشی از سخنرانی خود که در تالار همایش‏های مرکز جوانان شهر نوایی برگزار شد، گفت: "برتلس (1890-1957م)، خاورشناس بزرگ روسی، در دوران حیات علمی خود با تألیف بیش از 295 اثر علمیِ تحقیقاتی، نامی بلند در بین ایران‏شناتسان و شرق‏شناسان جهان از خود به یادگار گذاشته است. یکی از خدمات نمایان وی به زبان، ادبیات و فرهنگ ایران و ازبکستان، تحقیق دربارۀ روابط عمیق ادبی و عرفانی علیشیر نوایی (844-906ق/1441-1501م) و فریدالدین عطار (537؟-627؟ق) است. برتلس با تسلطی که به زبان‏های فارسی و ازبکی، و عرفان ایرانی و اسلامی داشت، توانست با استفاده از دستاورهای ادبیات تطبیقی، پیوند استوار لسان‏الطیر نوایی را با منطق‏الطیر عطار تبیین کند." وی در ادامه افزود: " این پژوهشگر روسی نشان داد نوایی علاوه‏بر وابستگی‏های ژرف قلبی به عطار درمقام پیر و پدر معنوی، که جادوی آن را می‏توان در تمام زوایای زندگی نوایی در سراسر زندگی وی پیگیری کرد، در ترجمه و بازآفرینی منطق‏الطیر با نام لسان‏الطیر نیز بسیار خلاقانه عمل کرده و از این راه توانسته است روابط ایرانی‏تباران و ازبکان را در آیینۀ میراث تمدنی دو ملت ایران و ازبکستان به آینده پیوند بزند. این اثر علمی که در سال 1928م/ 1307ش با نام «نوایی و عطار» به زبان روسی در ایزبورنیک (1928: 24-82) در لنینگراد (سن‏پترزبورگِ امروز) منتشر شد، در سال 1965م در جلد سوم آثار برگزیدۀ برتلس با نام تصوف و ادبیات تصوف نیز مجدداً بازنشر شد. دکتر سیروس ایزدی (1316-1389ش/1937-2010م)، مترجم نامدار ایرانی، در سال 1356ش/1977م این کتاب را از روسی به فارسی ترجمه کرد." خدایار در پایان با اشاره به بهره‏گیری برتلس از دستاوردهای فرمالیست‏های روس و پژوهشگران ادبیات تطبیقی روسیه و فرانسه در تألیف مقالۀ نوایی اظهار داشت: "برتلس درست 90 سال پیش، که هنوز ادبیات تطبیقی در غرب در میانۀ راه خود بود و بنیادهای نظری آن در جهان و روسیه به‏طور کامل شکل نگرفته بود، در این رساله تلاش کرد با تحلیل اشعار نوایی در لسان‏الطیر، ضمن نشان دادن عمق پیوند نوایی به عطار در منطق‏الطیر، خلاقیت‏های زبانی منظومۀ نوایی را به مخاطب نشان دهد و از این راه با استفاده از میراث نقد ادبی شکل‏گرایان روس از یک سو، و به‏کار بستن برخی از اصول مهم ادبیات تطبیقی مکتب فرانسوی از سوی دیگر، بدون ذره‏ای اشاره به هیچ منبع در این زمینه، راه را برای کسانی که بعدتر به این حوزه وارد ‏شدند، بازکرد."

در حاشیۀ این همایش و در ضیافت شامی که کامل‏ تورسون‏اف، استاندار نوایی در شامگاه 8 فوریه/ 18 بهمن در تالار همایش‏های «خرسند» شهر نوایی برگزار کرد، ابراهیم خدایار به همراه پنج تن از مهمانان خارجی و داخلی شرکت در همایش به عنوان شهروند افتخاری شهر نوایی ازبکستان انتخاب و لوح شهروندی به آنها اهدا شد. 

 همچنین روزنامه "خلق سوزی، مورخ 7 فوریه سال 2018، نوشته ی از تیمور ایشبایف، خبرنگار این روزنامه  را با عنوان "آثار ادبی علیشیر نوایی میراث عموم بشریت است " به همراه  عکس بزرگی  از عظمت ظریپ آف و  دکتر خدایار در صفخه اول  به چاپ رساند./


٠٨:٤٨ - 1396/12/10    /    شماره : ٧٠٠٠٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٣٩خروج
پیوندها

خبرگزاري قرآني ايران

جاذبه های گردشگری ایران

آموزش آنلاین زبان فارسی

مردان بزرگ موسیقی سنتی ایران

بانک اطلاعات نسخ خطی

دانشگاه های ایران

بسترهاي پژوهشي پزشكي نياكان

روزنامه های ایران