پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧
بازدیدکننده گرامی! حضور جنابعالی را در پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند گرامی می داریم و از شما تقاضا داریم هر گونه پیشنهاد خود را در منو ارتباط با ما مطرح فرمایید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر خود را در خصوص این سایت مطرح نمایید؟

مفید و حاوی مطالب جالب است.
بعضی از مطالب آن کاراست.
مطالب قابل استفاده آن کم است.
نظر خاصی ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 29474
 بازدید امروز : 46
 کل بازدید : 420104
 بازدیدکنندگان آنلاين : 13
 زمان بازدید : 1.1718
ساعت
اخبار > چاپ دیوان حافظ به سیریلیک


  چاپ        ارسال به دوست

دیوان حافظ به سیریلیک

چاپ دیوان حافظ به سیریلیک

دیوان کامل حافظ شیرازی با خط سرلیک در ازبکستان

بیست سال پیش تهیه و چاپ آثار منظوم و منثور فارسی تاجیکی چه با خط فارسی چه با خط سرلیک در کشور ازبکستان امری امکان ناپذیر به نظر می رسید. خوشبختانه، پس از استقلال ازبکستان همزمان با رشد و گسترش، فرهنگ و معنویات ملی ازبک و احیای ارزشهای ملی و دینی، روزنه برای زبان و ادبیات فارسی تاجیکی نیز گشوده شد. در طول بیست سال گذشته به منظور پاسخ  به نیازهای معنوی مردم فارسی زبان و ایرانشناسان ازبکستان کتب متعددی به زبان فارسی با الفبای فارسی و سرلیک به چاپ رسید.

 چاپ گلستان سعدی شیرازی، ترانه های ایرانی، رباعیات خیام چاپ کتب آموزشی و درسی به زبان فارسی تاجیکی و همچنان چاپ بیش از دویست عنوان مجموعه های نظم و نثر ادیبان فارسی زبان کشور و کتب تحقیقی استادان ادبیات فارسی از جمله رویدادهای مهم فرهنگی کشور در این زمینه به شمار می رود. 

 اخیرا برای اولین بار دیوار غزلیات خواجه حافظ شیرازی با خط سرلیک در ششصد و چهل صفحه 646به شمارگان یک هزار نسخه توسط انتشارات "تمدن" در شهر تاشکند منتشر شد. این کتاب که بسیار نفیس و با کیفیت بسیار عالی به چاپ رسیده است از سوی "عالم جان دولت اف" یکی از خاورشناسان وایرانشناسان جوان ازبکستان بر اساس نسخه های مختلف دوشنبه و تهران دیوان حافظ  تهیه و تدوین شده و با مقدمه و توضیحات او همراه است.

این دیوان شامل پانصد و شصت و شش غزل، شش قصیده، یک مثنوی کوتاه، یک ساقی نامه و چند نمونه از رباعیات حافظ است.

 عالم جان دولت اف در مقدمه دیوان می نگارد: اشعار شاعر آوازه دار مشرق زمین حافظ شیرازی یکی از چهار کتاب پر محتوا  در فرهنگ مردم تاجیک زباندانلود فايل : DSC05436.JPG ( 45KB )


١٤:٣٠ - 1392/04/14    /    شماره : ٦٠٠١٦٩    /    تعداد نمایش : ١٤٦٩خروج
پیوندها

خبرگزاري قرآني ايران

جاذبه های گردشگری ایران

آموزش آنلاین زبان فارسی

مردان بزرگ موسیقی سنتی ایران

بانک اطلاعات نسخ خطی

دانشگاه های ایران

بسترهاي پژوهشي پزشكي نياكان

روزنامه های ایران