دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
بازدیدکننده گرامی! حضور جنابعالی را در پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند گرامی می داریم و از شما تقاضا داریم هر گونه پیشنهاد خود را در منو ارتباط با ما مطرح فرمایید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر خود را در خصوص این سایت مطرح نمایید؟

مفید و حاوی مطالب جالب است.
بعضی از مطالب آن کاراست.
مطالب قابل استفاده آن کم است.
نظر خاصی ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 29203
 بازدید امروز : 36
 کل بازدید : 417703
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 1.0468
ساعت
اخبار > کنفرانس بین المللی « نقش و جایگاه ظهیرالدین محمد بابر در تاریخ فرهنگ جهان» در تاشکند برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس بین المللی « نقش و جایگاه ظهیرالدین محمد بابر در تاریخ فرهنگ جهان»

کنفرانس بین المللی « نقش و جایگاه ظهیرالدین محمد بابر در تاریخ فرهنگ جهان» در تاشکند برگزار شد

کنفرانس بین المللی « نقش و جایگاه ظهیرالدین محمد بابر در تاریخ فرهنگ جهان» در تاشکند برگزار شد

کنفرانس بین المللی « نقش وجایگاه ظهیرالدین محمدبابردرتاریخ فرهنگ جهان» به مدت دو روز از تاریخ 20 لغایت 21خردادماه سال 1392درمحل کتابخانه ملی ازبکستان بنام امیر علیشیرنوایی درتاشکند باحضوراساتید،محققان وبابرشناسان ازکشورهای جمهوری اسلامی ایران،روسیه،هندوستان،پاکستان،افغانستان،آذربایجان،ترکیه،گرجستان،مصر،مجارستان،قزاقستان، قرقیزستان،تاجیکستان،ترکمنستان،آلمان،فرانسه وازبکستان برگزارشدومحققان دراین همایش مقالات خود ارائه نمودند.این همایش در تاریخ 20خرداد با حضور و سخنرانی  ذاکر جان مشرب اف رییس بنیاد بین المللی بابر، دکتر بهرام عبدالحلیم اف معاون فرهنگستان علوم و رئیس پژوهشگاه شرق شناسی ابوریحان بیرونی  افتتاح شد رییس بنیاد بین المللی بابر نیز در این مراسم گفت: هدف از برگزاری این همایش بین المللی تبادل نتایج مطالعات علمی دانشمندان کشور های مختلف در زمینه میراث خلاقی و معنوی ظهیرالدین محمد بابر، بهره برداری از این دست آوردها در رشد معنوی کشور ازبکستان و تشویق میراث خلاقی بابر در تمام جهان است.

"ذاکرجان مشربف" با شاره به فعالیت بنیاد بین المللی بابر افزود: بنیاد بین المللی بابر در سال 1992 میلادی تاسیس شده و نمایندگان این بنیاد تا حال 20نوبت به کشورهای خارجی سفر کرده و در بیش از 40 کشور دنیا حضور داشته است.

وی اظهار داشت:آنها از دانشگاه ها، موزه ها، کتابخانه ها، مراکز علمی بازدید کرده آثار تیمور و تیموریان، بابر و بابریان و کتاب و نسخ خطی متعلق به آنهارا به بیش از 20 زبان مختلف به ازبکستان آورده و به موزه "بابر و فرهنگ جهان" تحویل داده اند.

رییس بنیاد بین المللی بابر خاطرنشان کرد: نسخه قرآن کریم به خط بابری نگهداری شده در مجتمع امام رضا در شهر مشهد، نسخه کلیات بابر نگهداری شده در موزه گلستان شهر تهران، نشریه قازان سال 1857 میلادی "باورنامه"، نسخه خیدرآباد "بابرنامه" نگهداری شده در موزه "سالارجنگ" از جمله آنها است.

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان در این همایش حضور فعال داشت و آقای حمید مصطفوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و آقای دکتر ابراهیم  خدایار استاد یار دانشگاه تربیت مدرس مقالات خود را در همایش ارائه نمودند

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان  مقاله خود را تحت عنوان " نقش وجایگاه ظهیرالدین محمد بابُردر گسترش زبان و ادبیات فارسی از ماوراءالنهر تا  هند» ارائه کرد .

رایزن فرهنگی با اشاره به مشترکات فرهنگی ، تاریخی و ادبی دو کشور ایران و ازبکستان گفت : یکی از برجسته ترین نقطه مشترکات این حوزه فرهنگی، زبان و ادبیات فارسی است و  وجود کتابهای خطی گرانبها وارزشمند بجاي مانده از شعرا،انديشمندان و علما وعرفای اسلامي به زبان فارسي بيانگر جايگاه زبان فارسي در فرهنگ وتاريخ گذشته اين ديار است ، زبان فارسی درطول تاریخ توانسته بین گروههای قومی ومحلی دراین حوزه فرهنگی و تمدنی مشترک یک نوع پیوستگی و همبستگی ایجاد نماید.

در ادامه آقای مصطفوی با اشاره به خدمات علمی و ادبی بابر افزود: شناخت علایق فرهنگی بابُرشاه مستلزم شناخت ویژگی ای فرهنگی محیط تربیتی و زندگی است که پدرمحمد بابُر "عمرشیخ" مردی اهل قلم، اهل فرهنگ و دارای مهارت های نظامی بود و بیشتر وقت خود را صرف مطالعۀ کتب ادبی، تاریخی، مثنوی وشاهنامه خوانی سپری می کرد، بنابراین این شرایط برذهن و اندیشه بابُر تاثیرعمیقی  گذاشته بود.

رایزن فرهنگی کشورمان خاطرنشان کرد: از مهمترین خدمات ظهیرالدین محمد بابُردر دوران 11 سال حکمرانی درمنطقه فرغانه و22 سال حکمرانی در افغانستان را ، رشد و گسترش فرهنگ، ادب و هنر، حمایت از دانشمندان، شاعران، صنعتگران، هنرمندان، خوشنویسان، نقاشان وهمچنین آبادانی شهرها، ساخت مدارس، کتابخانه ها، مساجد، خانقاه ها، باغ ها، دارالشفا ها و دیگر بناهای عام المنفعه برشمرد. 

وی گفت: بخش سوم دوران زندگی وحکمرانی ظهیرالدین محمد بابُر در شبه قاره هند می باشد دوره پادشاهان تیموری درشبه قاره (932-1274هجری قمری /1526-1858میلادی)، بویژه عصر ششم پادشاه بزرگ اول  بابر، همایون، اکبراعظم، جهانگیر، شاه جهان و اورنگ زیب، دوره گسترش وکمال زبان وادبیات فارسی محسوب می شود.

رایزن فرهنگی کشورمان تاکید کرد: اهمیت دوره بابریان دراحیاء و ترویج زبان و ادب فارسی به حدی است که برخی از محققان و ادیبان سرشناس ایرانی نظیردکتر ذبیح الله صفا و استاد سعید نفیسی معتقدند که یکی از بهترین دوره های ترویج زبان و شعر فارسی در سرزمین هند و عهد تشویق وترغیبِ مؤلفان و نویسندگان و شاعران پارسی گوی است ودیگر نظیر نخواهد داشت .

به گفته وی، شعرای بزرگ ایران چون صائب تبریزی،عرفی شیرازی، نظیری نیشابوری، ملک الشعرا فیضی، طالب آملی، ابوطالب حکیم کاشانی در دیار اینان می زیستند و به کمال درجۀ ترقی و تعالی رسیدند، در این مورد ملاعبدالقادر یداونی صاحب منتخب التوایخ قریب 170 نفر را می شمارد که بیشتر آنها ایرانی الاصل بوده اند .

رایزن فرهنگی در پایان سخنان خود گفت: در نتيجۀ آميزش فرهنگ ها، به غنای زبان و ادبيات ملت های مختلف مسلمان افزوده شد و تأثير متقابل آن علاوه بر تحکيم دوستي ميان آنان، ثمرات نيکي به بار آورد که سنت شعر گويي در دو يا چند زبان را مي توان یکی از نمود های آن به شمار آورد از این نظر بابریان عامل وحدت فکری و فرهنگی و باعث انسجام بخش های پنهاوری از جهان اسلام در برهه ای از تاریخ شدند. و اظهار امیدوارکرد این همایش  بتواند پیوندهای دیرپای بین ما را احیا کند و همبستگی و نزدیکی ملل منطقه را استحکام بخشد و سرچشمه های فکری و فرهنگی را به جوشش و زایش باز آورد .

آقای دکتر ابراهیم خدایار استاديار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربيت مدرس تهران نیز مقاله خود را تحت عنوان بابرشناسی در ایران ارائه کرد، ایشان در مورد بابرپژوهی در ایران گفت: ظهیرالدین محمد بابر بنیان‏گذار امپراتوری بابریان/تیموریان هند است و دورهای که با تلاش‏ها و حمایتهای این پادشاه شاعر و ادیب و نوادگانش به یکی از درخشان‏ترین دوره‏های درخشش فرهنگ و تمدن کشورهای مسلمان مشرقزمین درجهان بهویژه فرهنگ و زبان اقوام ایرانینژاد، جغتایان و هندیان و سایر اقوام ساکن در شبه قارۀ هندوستان شد.  

دكتر "ابراهيم خدايار" افزود: به همین علت عموم پژوهشگران حوزۀ فرهنگ در ایران و جهان اعم از تاریخ نگاران، مورخان حوزۀ مذاهب اسلامی، پژوهشگران طریقت‏های عرفانی و منتقدان ادبی نقش بابر و فرزندان وی را در تاریخ تحولات منطقه از ابتدای قرن دهم هجری قمری/ شانزدهم میلادی بدین سو تا پایان دورۀ حکومت بابریان در هند در قرن سیزدهم هجری قمری/ نوزدهم میلادی منطقه برجسته و در پاره‏ای موارد بینظیر و غیرقابل تکرار میشمارند.

 وی اظهار داشت: مسئلۀ اصلی این پژوهش بررسی پژوهشهای صورت گرفته در ایران در قرن بیستم و اوایل قرن بیست ویکم با نام کارنامۀ بابرپژوهی در ایران و به زبان فارسی است.

این استادیار دانشگاه تهران گفت: تحقیقات پژوهشگران ایرانی در مورد ظهیرالدین محمد بابر دارای چه جایگاهی است و کدامیک از جنبههای شخصیت وی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؟ فرضیۀ پژوهش بر این اصل بنا نهادشده است که به دلیل روابط تاریخی بسیار خوب دولت صفویه و بابریه در زمان پیدایش این دو سلسله، پژوهشگران ایرانی به بنیادگذار بابریان هندوستان و روابط دوستانۀ وی با شاه اسماعیل اول توجه ویژهای داشتهاند.

دكتر "ابراهيم خدايار" خاطرنشان کرد: به دلیل نقش استثنایی بابریان در مسیر انتقال فرهنگ و هنر ایران به هندوستان و پذیرش موج عظیمی از شاعران، نویسندگان، رجال دولتی، هنرمندان و صنعتگران ایرانی در دربارهای خود و درنهایت نقش زبان فارسی در دربار بابریان هند به عنوان زبان رسمی این دولت، به جنبههای تاریخی، ادبی، هنری و سیاسی زندگی بابر توجه ویژای نشان دادهاند.

به گفته وی، در این پژوهش با استفاده از روش توصیفی، پژوهش‏های انجام گرفته در ایران، در سه حوزۀ کتاب، مقاله و پایاننامه/رساله، دربارۀ بابر در قرن بیستم و ابتدای قرن بیست و یکم بررسی و به طور خلاصه معرفی می‏شود.

آقای "خدایار" تاکید کرد: براساس اطلاعات موجود، از مجموع 90 اثر بررسي شده درباره بابر از سال 1300-1392ش/1921-2013م، به ترتيب 20 درصد كتاب، 78.9 درصد مقاله و 1.1 درصد آن مربوط به پايان‌نامه‌ بوده است.

آثار بررسی شده در بخش‌هاي مختلف تحت عناوين سال تولید (نشر) آثار، موضوع آثار، تأليف يا ترجمه بودن آن‌ها، زبان و ملیت‌ آثار و... مورد بررسي قرار گرفته است.

استاد دانشگاه تربیت مدرس در پایان پس از معرفی کوتاه هر سند، تصویر بابر از خلال تحقیقات انجام گرفته در این دوره در یک چشم‏انداز جامع به تصویر کشید.


١٢:٣٨ - 1392/03/22    /    شماره : ٥٩٩٤٢٠    /    تعداد نمایش : ١٥٢٤خروج
پیوندها

خبرگزاري قرآني ايران

جاذبه های گردشگری ایران

آموزش آنلاین زبان فارسی

مردان بزرگ موسیقی سنتی ایران

بانک اطلاعات نسخ خطی

دانشگاه های ایران

بسترهاي پژوهشي پزشكي نياكان

روزنامه های ایران