دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
بازدیدکننده گرامی! حضور جنابعالی را در پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند گرامی می داریم و از شما تقاضا داریم هر گونه پیشنهاد خود را در منو ارتباط با ما مطرح فرمایید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر خود را در خصوص این سایت مطرح نمایید؟

مفید و حاوی مطالب جالب است.
بعضی از مطالب آن کاراست.
مطالب قابل استفاده آن کم است.
نظر خاصی ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 29207
 بازدید امروز : 43
 کل بازدید : 417710
 بازدیدکنندگان آنلاين : 14
 زمان بازدید : 1.0312
ساعت
اخبار > شرکت در جشنواره « آئین نوروزی و پیوندهای فرهنگی مشترک درکشورهای مشرق زمین » در تاشکند


  چاپ        ارسال به دوست

شرکت در جشنواره « آئین نوروزی و پیوندهای فرهنگی مشترک درکشورهای مشرق زمین » در تاشکند

شرکت در جشنواره « آئین نوروزی و پیوندهای فرهنگی مشترک درکشورهای مشرق زمین » در تاشکند

جشنواره «آئین نوروزی وپیوندهای فرهنگی مشترک درکشورهای مشرق زمین » در روز سه شنبه تاریخ 20 فروردین ماه 1392 باهدف آشنایی وشناخت اساتید و دانشجویان مجتمع آموزشی پیش دانشگاهی زبانهاي خارجي صابر رحيم اف 309 وابسته به دانشگاه دولتی شرق شناسی با مشارکت وحضور مراکز فرهنگی سفارتخانه های کشورهای خارجی در ازبکستان و با شرکت بیش از هشتصد نفر دانشجو برگزارشد .

این جشنواره با همکاری مشترک مجتمع آموزشی دانشگاه دولتی شرق شناسی و رایزنی های فرهنگی سفارت خانه کشورهای خارجی ازجمله :جمهوری اسلامی ایران،هند،پاکستان،ترکیه ،کره جنوبی،مصر،،چین،ژاپن، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت وازبکستان  برگزارشد و رایزنان فرهنگی و دیپلمات های کشورهای فوق الذکر حضور داشتند.

نوروز،اگرچه با نام سرزمین ایران پیوند خورده است و هزاران سال پیشینه  تاریخی دارد،ولی آئین و عید مشترک بسیاری از مردمانی است که در سرزمینی پهناور در مشرق زمین زندگی می کنند برنامه های این جشنواره بشرح زیر بود:  

1.      برگزاری نمایشگاهی از غذاهای ملی کشورهای خارجی شرکت کننده درجشنواره

2.   اجرای مسابقه حضوری بین دانشجویان گروههای زبان های خارجی در مورد فرهنگ وآداب ورسوم کشورهای خارجی 

3.      مسابقه روزنامه دیواری و مقاله نویسی دانشجویان گروههای زبان خارجی

4.      اجرای برنامه های هنری و نمایشی ویژه معرفی فرهنگ و آداب ورسوم و سنن کشورهای خارجی

5.      نمایش لباس های سنتی اقوام مختلف در کشورهای مشرق زمین

6.      پذیرایی

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درازبکستان  ضمن حضور فعال در این جشنواره ، با همکاری اساتید و دانشجویان زبان وادبیات فارسی مجتمع آموزشی شماره 309دانشگاه دولتی شرق شناسی برنامه هایی مانند: برگزاری نمایشگاه غذاهای ملی و لباسهای محلی ایران،تزئین سفره هفت سین نوروز،اجرای تئاتر نمایشی درباره مراسم خواستگاری و ازدواج ایرانی،شعرخوانی،تهیه روزنامه دیواری ومقاله درباره نوروزایرانی را در این جشنواره  برنامه ریزیو اجرا کردند که مورداستقبال تماشاگران قرارگرفت.

مراسم افتتاحیه با حضور هیئت داوری شامل  نماینده وزارت آموزش عالی ومتوسطه جمهوری ازبکستان،معاون دانشگاه شرق شناسی، رایزنان فرهنگی و دیپلمات های خارجی و با سخنرانی دکتر"بختیار ایشانجانف"رییس مجتمع آموزشی پیش دانشگاهی خاورشناسی آغاز شد.

درمراسم افتتاحیه دکتر"بختیار ایشانجانف" ضمن خیرمقدم وخوشامدگویی به رایزنان فرهنگی ودیپلمات های کشورهای خارجی شرکت کننده در این جشنواره گفت: فرهنگ پدیده ای اجتماعی و دارای خاستگاه تاریخی است و منحصر به دستاوردها و اکتسابات یک ملت به تنهایی نیست، بلکه عناصری را که از طریق تعامل با فرهنگ دیگر وارد می گردد را نیز شامل می شود.

دکتر"بختیار ایشانجانف" اظهار داشت : تجربه ی تاریخی نشان می دهد که مناسبات در عرصه نظام جهانی بدون لحاظ نمودن تعاملات فرهنگی راه به جای نخواهد برد، لذا اولین گام برای همگرایی در بین کشورها معطوف به همگرایی مبادلات فرهنگی است و برگزاری چنین مراسمی نشانه بارز دوستی  و پیوندهای عمیق فرهنگی بین مردم ازبکستان و کشورهای خارجی است که این مراسم هر ساله با همکاری خوب مراکز فرهنگی سفارتخانه ها برگزار می شود و من اطمینان دارم این همکاری ها بیش از پیش گسترش پیدا کند.

آقای حمید مصطفوی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در حاشیه این نمایشگاه ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره گفت: فرهنگ‌ها میراث مشترک بشرهستند،تنوع فرهنگی ملت ها می‌تواند درک متقابلی میان مردم کشورهای مختلف ایجاد کند،احترام به تنوع فرهنگی ملت ها تنها وسیله‌ای است که می‌تواند ما را در رسیدن به تفاهم ودرک متقابل و همچنین برقراری صلح و دوستی بین ملل مختلف یاری رساند .

رایزن فرهنگی افزود: توسعه ارتباطات فرهنگی زمینه با هم فکر کردن و دیدن را مهیا می کند و این  جشنواره با موضوع معرفی پیوندها واشتراکات فرهنگی و تاریخی کشورهای مشرق زمین درجمهوری ازبکستان ابتکاری جدید وگامی موثردر راستای تبادلات فرهنگی بین کشورها و تحکیم روابط فرهنگی ودوستی است .

آقای مصطفوی درپایان مراسم از مساعدت و زحمات آقای دکتر"بختیار ایشانجانف" اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی تقدیر و تشکر کردند .

لازم به ذکراست دانشگاه دولتي خاورشناسي تاشكند در سال 1918 تأسيس شده  و دارای پنج دانشكده‌ و دومجتمع آموزشی پیش دانشگاهی می باشد که در دوره هاي کاردانی،كارشناسي،كارشناسي ارشد و دكتري دانشجو دارد و گرايش‌هاي آموزشي این دانشگاه وزیرمجموعه های آن ازجمله : زبان،ادبيات وتاریخ كشورهاي خارجي شرق،روابط اقتصادي و روابط بين المللي می باشد.

دانشگاه دولتي خاورشناسي تاشكند از جمله‌ي دانشگاه‌هايي معتبری است كه همواره با رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران همكاري داشته است.و به همّت رايزني فرهنگی وگروه ايران دانشكده‌ي زبان‌هاي شرقي دانشگاه دولتي خاورشناسي تاشكند اتاق ايران درسال 2004 در این مجتمع آموزشی پیش دانشگاهی افتتاح شده است ،اين مجتمع آموزشی بیش از860  نفر دانشجو و 86 نفر استاد دارد .

دانشجويان این مجتمع در ده رشته‌ي تخصصي زبان‌هاي شرقي ازجمله : عربي، فارسي، تركي، هندي، اردو، چيني و ژاپني ، کره ای ،مالایی و اندونزیایی آموزش داده مي‌شوند. در هركدام از اين رشته‌ها، علاوه بر زبان تخصصي،زبان انگليسي نيز تدريس مي‌شود.دانشجویان پس از فراغت از تحصیل از مجتمع آموزشی جهت ادامه تحصیل وارد دانشگاه‌هاي مختلف به خصوص دانشگاه شرق شناسي مي‌ شوند. 


٠٩:٣٩ - 1392/01/20    /    شماره : ٥٩٦٩٢٥    /    تعداد نمایش : ١٢٧٧خروج
پیوندها

خبرگزاري قرآني ايران

جاذبه های گردشگری ایران

آموزش آنلاین زبان فارسی

مردان بزرگ موسیقی سنتی ایران

بانک اطلاعات نسخ خطی

دانشگاه های ایران

بسترهاي پژوهشي پزشكي نياكان

روزنامه های ایران