دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
بازدیدکننده گرامی! حضور جنابعالی را در پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند گرامی می داریم و از شما تقاضا داریم هر گونه پیشنهاد خود را در منو ارتباط با ما مطرح فرمایید.
منو اصلی
نظرسنجی
نظر خود را در خصوص این سایت مطرح نمایید؟

مفید و حاوی مطالب جالب است.
بعضی از مطالب آن کاراست.
مطالب قابل استفاده آن کم است.
نظر خاصی ندارم.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 29205
 بازدید امروز : 39
 کل بازدید : 417706
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 1.6250
ساعت
اخبار > کنفرانس «جهانی شدن و تمدن: ماهیت روابط دوجانبه» برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس «جهانی شدن و تمدن: ماهیت روابط دوجانبه» برگزار شد.

چهارمين نشست باشگاه گفتگوي ازبكستان
با حضور دکتر مهدي سنايي
نوزدهم دسامبر مطابق با بيست و نهم آذر 1391 چهارمين نشست باشگاه گفتگوي ازبكستان از سوي انستيتوي مطالعات سياسي ازبكستان كه تحت مديريت خانم دكتر گلنارا كريموا دختر رئيس جمهور ازبكستان قرار دارد در تاشكند برگزار شد.
در سايت اينترنتي انستيتوي مطالعات سياسي ازبكستان اشاره شده كه باشگاه مذكور با هدف ايجاد گفتگوي تخصصي ميان كارشناسان ازبكستان و كارشناسان بين المللي در زمينه هاي نظري و عملي راه اندازي شده است.
براساس مطالب خبرگزاري هاي ازبكستان نشست چهارم اين باشگاه با حضور چند كارشناس دعوت شده از جمله دكتر مهدي سنايي، استاد دانشگاه تهران و رئيس موسسه مطالعات ايران و اوراسيا، رئيس انيستيتوي شرق شناسي آكادمي علوم روسيه، استاد روابط بين المل دانشگاه جورج واشگتن آمريكا و معاون انيستيتوي آسياي مركزي از دانشگاه شانگهايي چين برگزار گرديد.
در اين همايش علاوه بر خانم دكتر كريموا كه اداره جلسه گفتگو را نيز بر عهده داشت نمايندگان مجلس، معاونين وزرا، سفراي كشورهاي مختلف و اساتيد و دانشجويان دانشگاه ها به عنوان شنوندگان حضور داشتند.

اين همايش سه ساعته با سخنان خانم كريموا آغاز و با گفتگو و مباحثه ميان نمايندگان آمريكا، ايران، چين و روسيه تداوم يافت.

 

دكتر مهدي سنايي در سخنان اوليه خود سه فرضيه اساسي را ارائه نمود. ابتدا ضرورت تفكيك جهاني شدن از جهاني سازي و اينكه جهاني شدن يك روند طبيعي است و جهاني سازي يك طرح آمريكايي. فرضيه دوم اينكه روند جهاني شدن در منطقه آسياي مركزي و پساشوروي به صورت همزمان با روند دولت و ملت سازي در جريان است و برقراري اين دو روند به صورت همزمان به اين معني است كه ملت سازي در اين منطقه با مشكلات پسيني و پيشيني روبروست و روندهاي سياسي در اين كشورها با چالش زيادي برخوردار است.

فرضيه سوم اينكه نظريه  برخورد تمدنهاي  هانتينگتون و پايان تاريخ فوكوياما كه مبناي سياستگذاري آمريكا در طول  دو دهه گذشته بوده اند جهان را با چالش هايي مواجه نموده است و تنها راه خروج از اين بحرانها ديالوگ و گفتگوست.

براساس مطالب خبرگزاري هاي ازبكستان كارشناسان به بررسي جنبه‌هاي مربوط به فرآيندهاي جهاني شدن و پيچيدگي آن‌ها در چارچوب فضاهاي متفاوت فرهنگي در مرحله‌ي كنوني پرداختند و اعلام شد كه جهاني شدن، امكان صادرات مشخصي را فراهم مي‌سازد. هم‌چنين اشاره شد كه بيشترين تاثير مثبت جهاني شدن، بر پيشرفت‌هاي تكنولوژيكي و اقتصادي است و در عين حال در سطح ارزش‌هاي معنوي تضادها و اختلافات قابل ملاحظه‌اي مشاهده مي‌شود. به عقيده‌ي اين كارشناسان، اين تضادها در زمينه‌هاي فرهنگي-سنتي يك تمدن يا تمدني ديگر نشان داده مي‌شوند.
به نظر كارشناسان، امروزه اين تضاد‌ها نه تنها ميان تمدن‌هاي گوناگون، بلكه بين بخش‌هاي مختلف يك تمدن نيز وجود دارد. با وجود اينكه امروزه همچنان مرحله‌ي  گذار از مدرنيسم به پست مدرنيسم ادامه دارد، در هر بخش جامعه عناصر سنتي، مدرن و پست مدرن به درجات مختلف حضور دارند كه باعث ايجاد تضادهاي ارزشي مشاهده شده  در داخل يك تمدن مي‌شوند. لازم به ذكر است كه چنين چالش‌هايي نه تنها در كشورهاي در حال توسعه بلكه در كشورهاي توسعه يافته نيز وجود دارد. (لوكوموتيوهاي پروسه‌ي جهاني شدن).

 

 به گفته‌ي كارشناسان، انتظار تلفيق برخي عقايد فرهنگي جهاني بيهوده است. نمونه‌هايي چون "پايان چند فرهنگي در اروپا" و رشد تدريجي ناسيوناليسم در كشورهاي اروپايي در تاييد اين نظريه مثال زده شدند.
مشاهده‌ي توزيع پراكنده ثروت‌هاي طبيعي به طور نسبي در جهان به عنوان يك پيش نياز براي تعاملي اجتناب‌ناپذير ميان تمدن‌ها قابل توجه است. بنابراين، اگر نفت و گاز طبيعي در كشورهاي اسلامي متمركز شده است، منابع كليدي ديگري چون خواروبار (آذوقه) به طور عمده در كشورهاي غربي، ارتدكس و امريكاي لاتين وجود دارند. به عبارت ديگر، نياز يك تمدن به يك منبع خاص مي‌تواند از امكانات تمدني ديگر باشد و برعكس. تنها چيزي كه وجود دارد انتخاب يك راه عملي براي همكاري متقابل است.
يادآور مي شوي كه استاد آمريكايي سرگي گريتسكي كه اصالتا نيز اهل روسيه سفيد است و متخصص حقوق اسلامي است در طول گفتگو بارها سعي نمود بحث را به مسائل داخلي ايران بكشاند كه علاوه بر دريافت پاسخ در زمينه ويژگي هاي مردم سالاري ديني به عنوان يك تجربه نوين در ايران با سوال در زمينه عوارض و خساراتي كه يكجانبه گرايي و مداخله نظامي آمريكا در دنيا ايجاد كرده و هزينه هايي كه بر دوش ملت آمريكا و ساير ملت هاي جهان گذشته است روبرو شد. اين سوال و همچنين ايده هاي مطرح شده از سوي ميهمان ايراني از سوي چين، روسيه، خانم كريموا و حضار مورد حمايت قرار گرفت.
ادعاهاي ميهمان آمريكايي موجب شد كه بخش قابل توجهي از زمان همايش به توضيح در زمينه ويژگيهاي دموكراسي ديني و پيشرفت هاي حاصل شده در ايران در طول سي سال گذشته اختصاص يافت.

 

كارشناسان توافق كردند كه هر تمدني تعريف خود را از دنياي جهاني داشته و تلاش براي تحميل ارزش‌هاي فرهنگي و استانداردهاي رفتاري از بيرون، نتيجه‌ي معكوس خواهد داشت. يك سري اصول كلي توسعه جهاني وجود دارد كه به طور ويژه به عنوان اساس مهمي براي ايجاد گفتگوي سازنده ميان تمدن‌ها خدمت مي‌كند. به عقيده‌ي كارشناسان، تنها راه غلبه بر چالش‌هاي كنوني و اطمينان از توسعه‌ي تمدن‌ها، گفتگو است.

دكتر مهدي سنايي در حاشيه اين نشست ملاقات جداگانه با خانم كريموا و همچنين با رئيس كميته سياست خارجي مجلس سناي ازبكستان و همچنين معاونين انستيتوي مطالعات سياسي ازبكستان و همچنين ديداري با سفير ج.ا. ايران در ازبكستان داشت.

 


٠٧:٤٦ - 1391/09/30    /    شماره : ٥٩٢٦٨٧    /    تعداد نمایش : ١٤٥٧خروج
پیوندها

خبرگزاري قرآني ايران

جاذبه های گردشگری ایران

آموزش آنلاین زبان فارسی

مردان بزرگ موسیقی سنتی ایران

بانک اطلاعات نسخ خطی

دانشگاه های ایران

بسترهاي پژوهشي پزشكي نياكان

روزنامه های ایران